УКР
РУС
  • +38 (067) 962-24-42
  • +38 (050) 239-68-92
  • Пн - Пт: 08:30-17:00
Замовити дзвінок

Переваги класичного РРО перед Програмним РРО

📅 21.03.2024

Переваги класичного РРО перед Програмним РРО.


Класичний РРО

Програмний РРО

1

Класичний РРО Відповідає вимогам:

Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Постанова КМ України від 18.02.2002 №199 "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" (із змінами).

Наказ Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов'язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми № ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)» (зі змінами).

Наказ Міністерства фінансів України 08.10.2012 № 1057 про «Порядок передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв’язку до органів Державної податкової служби України.

Класичний касовий апарат має сертифікат відповідності, та занесено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Згідно діючого законодавства програмний РРО повинен відповідати вимогам Закону, та іншим законодавчим актам, але, вимог щодо перевірки роботи програмного РРО згідно тих же законів не існує.

2

Розробник та Замовник РРО занесені до Державного реєстру Реєстраторів розрахункових операцій.

На ринку програмних РРО існує лише один розробник який офіційно про себе заявив, це Податкова служба України. Останні розробники ПРРО офіційно невідомі.

Державного Реєстру ПРРО не існує.

В разі конфліктної ситуації щодо роботи ПРРО відповідача немає!

3

За роботу класичного РРО згідно вимог Закон, несе Розробник РРО.

За роботу ПРРО, юридично ніхто не несе ніякої відповідальності. Користувач сам на себе бере всю відповідність.

4

За достовірність передачі даних від РРО до СОД РРО (сервера податкової) бере на себе екваер. Данні від РРО до СОД РРО передаються в зашифрованому вигляді згідно національній системі масових електронних платежів (НСМЕП).

ПРРО, це програмне рішення, що використовується на будь-якому пристрої зазвичай без всяких систем захисту інформації.

Тому, ніякої захисту інформації при передачі даних до фіскального сервера (ФСКО) ПРРО немає, і за достовірність інформації ( у разі її пошкодження, втрати) бере на себе користувач ПРРО.

5

В класичний РРО побудовано таким чином, що в нього є оперативна та фіскальна пам'ять, в якій зберігаються контрольна стрічка та данні о продажах, у вигляді «Зет» звітів за кожен день і за весь період експлуатації РРО. Тобто користувач класичного РРО завжди захищений, тому, що безпосередньо в його касі завжди присутні данні, о продажах, і користувач у разі конфліктної ситуації, може їх роздрукувати безпосередньо з своєї каси, і це є його доказова база «Касі вірити».

ПРРО також може зберігати різноманітні данні з продажу товарів, але вони не є легітимними, тому що згідно Закону, ПРРО виконує фіскальні функції через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений лише для реєстрації розрахункових операцій. Офіційна частина знаходиться в хмарному доступі.

Тобто якщо на ФСКО данні з продажу будуть відрізнятися від бухгалтерського обліку, то користувачеві ПРРО доказати свою правоту буде дуже не легко, а в де яких випадках неможливо.

P.S. такі випадки вже є.


6

Як вже вказувалось вище, класичні РРО розробляються згідно Технічних умов (ТУ) які включають в себе вимоги Державних стандартів (ДСТУ). Також класичні РРО мають своїх розробників та відповідальних за їх роботу, і ця відповідальність вказана в третьому розділі Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Розробники ПРРО за порушення роботи ПРРО, згідно того ж Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР, не несуть жодної відповідальності.

Вся відповідальність кладеться на власника ПРРО, за принципом «Очі бачили що покупали».

7

Класичний РРО має власний вбудований модуль для шифрування даних, РРО сам шифрує дані, сам підготовлює пакети даних, сам зберігає їх в своїй пам’яті, та за допомогою дротового чи бездротового зв’язку передає їх до СОД РРО через інформаційний екваер. Власник РРО навидь не помічає цей процес, все робиться автоматично, РРО сам з цим добре справляється і нікуди не спішить, а саме головне данні передаються в зашифрованому вигляді, і в цьому процесі відсутні треті особи, які мають доступ до відкритих даних.Серед розробників ПРРО існує конкуренція програмних продуктів щодо їх функціональних можливостей, в тому рахунку для прискорення роботи ПРРО що дозволяє мінімізувати час на обслуговування покупця.

Тому, для вирішення цієї проблеми, деякі розробники ПРРО використовують проміжні сервери. Власник ПРРО про це може знати, а може і незнати, але для цього розробники ПРРО вимагають від власника щоб він передав свої ключі, нібито для покращення сервісу роботи ПРРО. Як провело власник погоджується на цей варіант бо йому потрібно працювати.

Данні в ПРРО передаються у відкритому вигляді, без їх шифрування, тому, при використанні проміжних серверів, для власника є дві проблеми:

Перша – це те, що вся його комерційна інформація є доступною третім особам.

Друга – це те, що ключі власника ПРРО також можуть бути доступні третім особам, які можуть їх використати за власним розсудом, і саме цікаве це те, що вони не несуть за це ніякої відповідальності.


Класичний РРО, має закінчену архітектуру, тобто це пристрій який складеться з апаратної та програмної частини.

Апаратна частина РРО, складається з таких вузлових блоків:

- клавіатура

- чековий принтер

- дисплей

- акумуляторна батарея

- GPRS модем

- оперативна пам'ять

- фіскальна пам'ять

- блок шифрування даних

- системна плата

- інтерфейсів вводу/виводу даних.


Програмна частина це:

Внутрішнє програмне забезпечення, яке знаходиться в захищеній пам’яті РРО доступ до якої закритий. Внутрішнє програмне забезпечення проходить випробування на предмет захисту інформації, має певну версію, яка занесена до Державного реєстру РРО, як і моделі РРО. Змінити версію програмного забезпечення має право лише виробник за певних обставин (доопрацювання в разі зміни законодавства).

Тобто, РРО це автономне обладнання, робота якого не залежить від зовнішніх пристроїв або якоїсь програми.


ПРРО, це лише програмне забезпечення, яке самостійно працювати не може.

Програма яку називають ПРРО, не може працювати в безповітряному просторі. Для того щоб працювала програма, як мінімум потрібне ще обладнання (комп’ютер, ноутбук, планшет чи смартфон), та операційна система (платформа).

Тобто ПРРО це більш складна система, і вірогідність відказу працездатності у ПРРО значно більша ніж у класичного РРО.

Згідно діючого законодавства апаратна частина повинна належать власнику на законних підставах. Операційна система також повинна мати офіційну ліцензію.

Обслуговування цього програмно-апаратного комплексу іноді дорожче та складніше, ніж класичного РРО. ПРРО також має початкову вартість, та абонентську оплату. Обладнання та програмне забезпечення за допомогою якого працює ПРРО, також морально та фізично старіє, і через де який час його потрібно оновлювати та ремонтувати. Тому коли кажуть що ПРРО дешевше то це далеко не так, тут треба добре рахувати.

Що стоється побудови захисту податкових даних, то тут все залежить від користувача ПРРО, починаючи від придбання антивірусних програм, побудови внутрішніх та зовнішніх мереж, та закінчуючи власним системнім адміністратором, який також не дасть стовідсоткової гарантії їх захисту, в тому рахунку збереження електродних ключів.

Що стосуються надійної роботи, то тут ПРРО значно програє класичному РРО.


У класичному РРО, форма розрахункового документа, програмується на стадії розробки згідно вимог діючої законодавчої бази, і змінити форму документа без перепрограмування РРО неможливо. Програмне забезпечення разом з РРО проходить сертифікацію і отримує Сертифікат відповідності.У програмного РРО, форму розрахункового документа програмує розробник програмного РРО на свій розсуд. Хто як хоче! Як показує практика перевірки розрахункових документів шо були сформовані програмними РРО, майже більш як у восьмидесяти відсотках, документи були сформовані з порушенням вимог Наказу Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, щодо форми розрахункових документів. А це означає згідно того ж наказу, «У разі відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не приймається як розрахунковий», а це вже чи малі штрафні санкції. А як що підприємець за всю свою роботу програмного РРО надавав такі документи то це вже м’яко кажучи дуже великі проблеми. Як правило розробники програмного РРО ще і дозволяють самим власникам вносити зміни у форму документа у вигляді рекламних прикрас і видають цей функціонал як за переваги. У разі зміни законодавства щодо форми розрахункового документа, власник програмного РРО самостійно повинен це відслідковувати та незрозумілим чином це вносити в форму документа шо формує програмний РРО.


Робота Класичний РРО не залежить від інших пристроїв, чи мереж. Це повністю автономний пристрій, в більшості випадках з вбудованою акумуляторною батареєю якої хватає приблизно на тисяча роздрукованих документів. Класичний РРО робить автономно в «офлайн» режимі. Йому потрібна мережа інтернет лише один раз на 72 години для передачі накопичених даних до СОД РРО. РРО самостійно фіскалізує розрахункові документи одразу при їх роздрукуванні, які зберігаються в памяті РРО в вигляді контрольної стрічки в електронній формі (КСЕФ).Робота програмного РРО, яку вже вказувалось вище, залежить від багатьох факторів. Один з яких, це наявність зв’язку з сервером ФСКО. Той хто уважно читав Закон, той розуміє, що при роботі фіскального сервера контролюючого органу, переходити в офлайн режим роботи програмний РРО не має права. Закон забороняє це робити, але, розробники програмних РРО ці вимоги нехтують, і як що пропав інтернет з боку користувача, програма в автоматичному режимі, а в кращому випадку запропонує користувачу перейти в офлайн режим. І як що користувач перейшов в офлайн режим, то він вже попав на штрафні санкції. І тут є питання, як користувач в даному випадку може дізнатися, в цей момент працює фіскальний сервер контролюючого органу чи ні. На сьогоднішній день механізмів перевірки працездатності сервера немає.Що стосується захищеності програмного забезпечення класичного РРО.

В класичному РРО, програмне забезпечення знаходиться як кажуть мінімум за трьома замками, безпосередньо в блоці фіскальної пам’яті.

Перший замок - це те що фіскальна пам'ять знаходиться в середині РРО який опломбований іменними саморуйнівними пломбами Сервісного центру.

Другий замок – це те, що сама фіскальна пам'ять опломбована пломбами виробника.

Третій замок – це те, що доступ до програми знаходиться під паролем, і перепрограмування РРО може і має право лише сам виробник.

Програма класичного РРО має версію програмного забезпечення яка занесена в державний реєстр РРО, та еталон якої зберігаються в податковій службі. Згідно Закону, за роботу програмного забезпечення РРО, несе відповідальність Виробник РРО разом з Сервісним центром.
Програмний РРО, це повна свобода дій. Перше – програмний РРО може розробляти хто завгодно.

Друге – розробник може себе не афішувати

Трете – розробник не несе ні за що ніякої відповідальності.

Четверте – нема згідно Закону методики перевірки роботи програмних РРО.

П’яте – куди і які данні з вашого пристрою ще передаються. Може ви собі придбали шпіонську програму, ще й заплатили за це гроші? Ніхто крім розробника це не знає.

Шосте – програмний РРО не забезпечує збереження ваших файлових ключів.

Що стосуються захисту самої програми, то вона є вразливою як і всі інші програми. Вона може пошкодитись за допомогою вірусних програм, виходу з ладу обладнання наприклад пошкодження магнітного чи твердотільного диску, випадкового чи навмисного пошкодження даних небажаними особами.

А відповідальність за все це несе сам користувач!В даній порівнянній таблиці вказані лише де які приклади щодо переваги класичного РРО перед програмним РРО, тут ви повинні розуміти що не те все золото що блищіть, і скупий платить подвійно. РРО – це є спеціалізоване обладнання, лічильник розрахункових операцій, як і лічильник електричної енергії, газу, тепла, і ніяка програма хоч вона буде золотою його не замінить.

Програмні РРО, в такому вигляді як вони є на сьогоднішній день існувати не можуть, це є наглядовий приклад безладу щодо фіскальних вимог взагалі, доки діюча законодавча влада це не зрозуміє, держава буде втрачати великі кошти що надходять до бюджету у вигляді податків та зборів. Наша країна вже це проходила в середині дев’яностих років, коли всім підприємцям прийшлось в одночасно викинути на сміття нефіскальні РРО та придбати на той час нормальну фіскальну техніку.

Сучасні класичні РРО, зарекомендували себе як надійні пристрої, які відповідають усім вимогам щодо захисту податкової інформації. Власник класичного РРО є захищеною особою з різних боків, бо у його є пристрій де зберігатися вся його податкова інформація на протязі всього часу роботи РРО, яку він може отримати в будь який момент, і саме важливо в разі конфліктної ситуації її ніхто не зможе оскаржити, бо класичний касовий апарат є безпосередньо законим фіскальним пристроїм.